sweter

Materiały na sezon zimowo-jesienny – najnowsze trendy.

Wełna to włókno naturalne, uzyskiwane z okrywy włosowej owiec, wielbłądów, królików a także innych zwierzaków. Włókno wełniane posiada charakterystyczne cechy (dla przykładu: karbikowatość, łuskowatość, posiada także lanolinę), dzięki jakim nadaje się świetnie do wytwarzania wysokiej jakości produktów włókienniczych. Owcza wełna pozyskiwana przez strzyżenie owiec, zwana też strzyżą, stanowi świetny materiał włókienniczy do produkcji wysokiej jakości materiałów, dzianin oraz włóknin. Na Bliskim Wschodzie produkty z wełny wytwarzano już w starożytności. Dobrej próby strzyżę, niesłychanie miękką, aksamitną, o cieniutkich przędzach, długości od okołu 4 do 12 centymetrów, otrzymuje się z owiec rasy merynos.

sweter wełniany
Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
Wełna (http://lamalama.pl/) gotowana jest to materiał o niezmiernie szerokim zastosowaniu w krawiectwie. Jest miękka, ogromnie miła w dotyku, ciągliwa, lejąca. Jest w użytkowaniu tkaniną wyjątkowo ciepłą, a równocześnie przewiewną przez wzgląd na swój wiskozowo-wełniany skład. Wełna gotowana nadaje się na suknie, tuniki ale również na płaszczyki zimowe (po uprzednim ociepleniu), czapeczki, kamizelki, swetry. Delikatna budowa supełkowa materiału przywodzi na myśl wełnę buckle, jest od niej jednak nieco cieńsza, ale tak samo ciepła. Wełna gotowana jest materiałem nadzwyczaj dobrze układającym się, łatwym w szyciu jak też godnym polecenia. Wełna gotowana odróżnia się tym od zwykłej wełny, iż po obróbce cieplnej kurczy się, dzięki czemu jest w wyższym stopniu ciasna. Taka wełna (rozwinięcie tych informacji: http://lamalama.pl/) jest zatem cieplejsza (znakomicie sprawdza się przy ujemnych temperaturach), w wyższym stopniu odporna na zabrudzenia oraz nie wywołuje reakcji alergicznych (np.:swędzenie), co naturalna wełna –

garsonka
Jest to kapitalny kompan na jesień i zimę. Wełna parzona to gruba, a jednocześnie bardzo miękka, wysokiej próby tkanina. Przez swój splot powoduje, iż uszyte z niej odzienia są bardzo oryginalne, niebanalne jak i ponadczasowe. Wełna parzona ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Wełna parzona znakomicie nada się na: okrycia wierzchnie takie jak: płaszcze, kurtki, zimowe garsonki, zimowe spódnice. Następną ciekawą tkaniną jest dzianina futerkowa, jednak o niej napiszę w kolejnym artykule.