kolorowe pisanki

O jakich rzeczach powinno się pamiętać w czasie przygotowań do świąt Wielkiej Nocy?

Dopiero co mieliśmy Boże Narodzenie , a już teraz bardziej zapobiegliwe panie domu myślą o kolejnych wielkich świętach, a mowa oczywiście o świętach wielkiej nocy.

Święta Wielkiej Nocy to dla katolików najbardziej znaczące i najradośniejsze święto w roku. Obchodzone jest dla przypomnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Chrystusa w trzecim dniu. Czas Wielkanocy jest ruchomy, odbywają się one zawsze w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależnych jest dużo innych chrześcijańskich świat ruchomych.

pisanki z wzorami
Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W tym roku Wielkanoc nadejdzie nader wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele gospodyń domowych już teraz zaprząta sobie głowę szykowaniem się do Wielkanocy. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W polskiej tradycji Wielkanoc (wielkanoc nad morzem) to święto radości i pogody ducha która towarzyszy zmartwychwstaniu. Symbolem takiego odnowionego życia są bez dwóch zdań jajka. Tak, jak nikt nie wyobraża sobie wigilii bez karpia, tak i w Wielkanoc śniadanie nie powinno obyć się bez pisanek. Zgodnie z tradycją udekorujemy stół trawką, na jakiej położymy pisanki wielkanocne (pisanki wielkanocne na ) i święconkę.

wielkanocne pisanki
Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy posiadają pochodzącą sprzed kilkuset lat tradycję przedświątecznego wyrabiania ozdób . O ile na zaprzedaną wigilię wszystkie świecidełka na choinkę mamy możliwość nabyć w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie. Najsławniejsze z nich wyrabia się na północy naszego kraju – kurpiowskie jajka i wydmuszki są słynne na całym świecie. Dokładność i brak pośpiechu potrzebne do precyzyjnego pomalowania takiej pisanki są cechę nieczęsto spotykaną wśród dzisiejszych Polaków mieszkających w dużych miastach.Oprócz jajek, innym, równie słynnym wyrobem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do przystrajana odświętnych palm wielkanocnych, jakie niejeden z nas nie raz podziwiał w telewizji.

Dlatego, moim zdaniem, tym mocniej musimy doceniać sztukę i tradycję wywodząca się z folkloru, jako, że reprezentuje ona trochę zapomniany, a wciąż bardzo mądry styl życia.