O zdrowych napitkach w żywieniu

Biała herbata nie ma przed nami tajemnic. Pokażemy ci jak wygląda jej parzenie, jakie właściwości i działanie ma biała herbata.

Opis i proces wytwórczości: herbaty białe srebrno-biały kolor zawdzięczają szczególnemu tokowi produkcji. Krzewy herbaciane, jakie mają zrodzić na wiosnę pąki, chroni się przed promieniami słońca, tak żeby nie wykształcały chrolofilu-pigmentu nadającego zieloność liściom.

Powoduje to więdnięcie kształtujących się liści, które po wysuszeniu stają się białą herbatą. Proces produkcji i niedługi czas zbioru białej herbaty ma nie jedynie wpływ na unikalne zabarwienie naparu herbacianego, jednak wpływa także na cenę suszu. W naszej ojczyźnie 100gram białej herbaty kosztuje od 20zł do100 zł.

herbata na biurku i książka

Autor: Frank Haferkorn
Źródło: http://www.flickr.com

Parzenie białej herbaty: Białą herbatę parzyć możemy trzykrotnie w temperaturze od 85 do 90 °C przez ok. 5 minut. W taki sposób zaparzony napar zachowuje najlepsze wartości smakowe jak też własny unikalny aromat. Napar z białej herbaty zawiera ogromnie dużo witaminy C, dzięki czemu wspiera naszą odporność, łagodzi napięcia i stresy. Duża zawartość kofeiny umożliwia wyeliminowanie kawy z diety. Napar oddziałuje pobudzająco i orzeźwiająco. Osoby pracujące umysłowo docenią również fakt, iż herbaty białe wspierają koncentrację. Taką herbatę zaleca się jednostkom obarczonym genetycznie schorzeniami nowotworowymi, ponieważ zawiera nawet do trzech razy więcej związków antymutagennych – herbaty białe w ofercie sklepu Demmers. Nie bez przyczyny nazywana jest „eliksirem młodości”. Mieszczące się w białej herbacie polifenole zabezpieczają organizm przed wolnymi rodnikami. Szklanka naparu zawiera ponad 2 razy więcej owych substancji aniżeli zielona herbata.

Natomiast herbaty pu – erh to tak zwani „pogromcy tłuszczu”. Ciemna herbata Pu-Erh należy do odmian w pełni fermentowanych, stąd jej specyficzny, ziemisto-korzenny zapach i smaczek. W procesie produkcji liście nabierają własności aktywujących przemianę materii, co doceniają osoby na diecie odchudzającej – herbaty pu – erh w sklepie Demmers. Aby czerpać jak najsporzej z cennych właściwości herbaty Pu-Erh musimy parzyć ją w porcelanowym imbryku, w miękkiej wodzie, 3-7 minut. Susz susz konopny hurtownia możemy zalewać wodą zaraz po zagotowaniu, a niektóre odmiany nadają się do wielokrotnego zaparzania. Do gatunków o delikatnych listkach najlepiej stosować trochę chłodniejszą wodę. Herbaty Pu-Erh pobudzają generowanie soków trawiennych jak też reguluje pracę jelit wspierając metabolizm tłuszczów.