images

Obróbka minerałów półszlachetnych

Piękno kamieni szlachetnych doceniane jest od bardzo dawnych lat. Od zawsze ludzi kusił ich połysk, jaskrawe kolory, a co najważniejsze ich ceny. Przez długi czas wykorzystywane były w formie środka płatniczego, tak samo jak złoto. Są symbolem luksusu i elegancji. Są dostępne w rozmaitych odmianach w wielu zakątkach na świecie. Ich wartość jest różna w zależności od typu, a przede wszystkim od jakości kamienia, a więc od tego czy zawiera w sobie inne minerały.

Dużo kamieni szlachetnych jest również ogromnie cenionych ze względu na wyjątkową twardość. Przykładowo diament, będący najtwardszym minerałem świata, jest wykorzystywany na przykład do wyrobu wierteł do wytrzymałych materiałów. Co najważniejsze jednak słynne są wyroby jubilerskie z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, zwykle w postaci obrobionej. Z drugiej strony jednak coraz więcej osób preferuje kamienie w naturalnej formie, tym bardziej, że niektóre z nich, jak między innymi oliwin czy cytryn, już w tej postaci doskonale nadają się na różnego typu wyroby.

Obróbka minerałów

Autor: paparutzi

Kamienie szlachetne i półszlachetne są obrabiane na różne sposoby. Zależy to głównie od gatunku kamienia. Przykładowo częstym rodzajem obróbki agatu jest przecinanie pojedynczych kawałków skał i szlifowanie agatu wewnątrz. Z kolei niektóre kamienie, jak na przykład niektóre rodzaje kwarcu, mogą występować w postaci geod, czyli grupy niewielkich kryształów wewnątrz okrągłej skały. Geody takie najczęściej się rozbija, a ich środek prezentuje się bardzo efektownie. W tej postaci bywają między innymi kryształy górskie, ale także cyrkon czy ametyst. Istnieją też kamienie, których obróbka jest szczególnie utrudniona. Zalicza się do nich malachit, który przy obrabianiu bardzo się kruszy i duża część minerału marnuje się w formie pyłu – idź tutaj.

Właściwości
Szlachetnym i półszlachetnym kamieniom przypisuje się także lecznicze działanie. Działanie takie nie zostało udowodnione naukowo, ma swoje źródła w tradycji ludowej i legendach. Jeden z najbardziej kosztownych kamieni szlachetnych, szafir, nazywany jest między innymi kamieniem mądrości, dzięki któremu posiada się jasność myśli i wyrażania się. Z kolei kryształ górski ma pomagać na migrenowe bóle głowy, a malachit – uspokajać nerwy.