Boże Narodzenie, dekoracje świąteczne stołu

Robisz pierwszy raz Wigilię? Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi najsmaczniejszych dań wigilijnych, a w dodatku z opisem ważnych tradycji

Właściwie niewiele jest w Polsce osób nieobchodzących świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie da się ukryć, że są to tradycje typowo chrześcijańskie, jednak sporo osób niewierzących także obchodzi te święta – Boże Narodzenie obecnie bardziej stało się oznaką rodzinnego czasu i spotkania z ukochanymi niż chrześcijańskiego święta. Niezależnie od motywów, w Twoim domu niewątpliwie także obchodzi się święta Bożego Narodzenia, a jeżeli tak, wówczas niewątpliwie zastanawiasz się, co można przygotować na tradycyjną kolację wigilijną.

Muffinki świąteczne, Boże Narodzenie
Autor: www.ma-me.pl
Źródło: abcslubu.pl
Nie da się zaprzeczyć, że tradycje wigilijne (dowiedz się więcej na tematy tradycji wigilijnych: warto przeczytać) dotyczące kolacji są bardzo szerokie. Warto zacząć szczególnie od tego, że na stole powinno się znajdować aż dwanaście różnorodnych potraw – taka ilość wzięła się stąd, że Jezus miał właśnie dwunastu apostołów. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej ta tradycja zdecydowanie była ściśle przestrzegana, jednak obecnie się od niej odchodzi – właściwie nie ma nikogo, kto mógłby zjeść naraz aż dwanaście różnych dań. Dlatego na przeciętnym wigilijnym stole znajduje się ich przeciętnie około siedmiu.

Drugą niezwykle ważną tradycją jest fakt, iż wszystkie dania nie powinny zawierać mięsa. Wprawdzie dzisiaj nawet oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego jest takie, iż w tracie Wigilii można spożywać również potrawy mięsne, jednakże z takiego przywileju korzysta właściwie niewiele osób. Taka zmiana w Kościele dokonała się dopiero parę lat temu, a przecież w tę jedną kolację w roku można powstrzymać się od spożywania mięsa – chociażby właśnie po to, aby zaznaczyć uroczysty charakter takiej kolacji

.

Kiedy interesują Cię inne tradycje wigilijne, niewątpliwie powinieneś także pamiętać o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa. Zwyczaj pozostawiania dodatkowego talerza na stole także ma znaczenie symboliczne, które wywodzi się z Biblii.

Na dodatek na stole wigilijnym powinno znaleźć się siano, które oznacza sianko, na którym narodził się Jezus. W wielu domach to właśnie na tym sianku, które znajduje się na środku stołu, stawiane są potrawy na Wigilie (dowiedz się więcej). Tradycją bowiem jest także to, że wszystkie potrawy podawane są w jednym naczyniu, z którego każdy nakłada porcję dla siebie. Polecamy takie rozwiązanie, bo jedzenie z tak określanej jednej miski niewątpliwie sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych. Jeśli chcesz, aby najbliższa Wigilia była niezapomniana, wtedy powinieneś zastosować się do opisanych przez nas porad.