images

W jaki sposób unikać niechcianych prezentów?

Autor: desi.italy

Kupowanie prezentów dla naszej rodziny i przyjaciół z różnych okazji to wbrew pozorom niełatwa sztuka, którą nie wszyscy opanowaliśmy w równym stopniu. O tym, jak niefortunne mogą być podarunki, przekonujemy się sami w momencie, kiedy otrzymujemy prezent na urodziny, gwiazdkę, czy z innej okazji. Nasze szuflady stają się bogatsze o nowe zestawy rękawiczek, majtek czy czapek, których nigdy nie założymy, a półki o poradniki czy przewodniki, których nigdy nie weźmiemy do ręki. Nie łudźmy się więc, my na pewno też obdarowujemy innych prezentami, które nie tylko ich nie uradują, ale będą im zupełnie nieprzydatne. Bez względu więc na to, czy ma to być prezent dla szefa, dla koleżanki czy kogoś z rodziny, warto chwilę pomyśleć przed zakupem, żeby później nie zobaczyć rozczarowanej miny obdarowanej osoby. Będziemy mieli ułatwione zadanie, jeśli dowiemy się wcześniej czegoś na temat upodobań osoby, którą chcemy obdarować.

Melomanowi możemy więc kupić płytę z rodzajem muzyki, którą lubi, dla osoby interesującej się sportem wybierzmy T-shirt w barwach ulubionego klubu, a pasjonatowi przyrody kupimy album z fotografiami rzadkich ptaków. Nie zawsze to się udaje. Są osoby, które zawsze kupują niemal identyczny zestaw dla każdego, na przykład butelkę dobrego alkoholu dla mężczyzny, a płyn do kąpieli dla kobiety, ale tego rodzaju podarunki mogą również nie zyskać uznania obdarowanych, gdy okaże się, że nasz mężczyzna jest zadeklarowanym abstynentem, a kobieta preferuje zupełnie inne zapachy płynów do kąpieli. Wybierając prezenty dla osób, których gustów dobrze nie znamy, powinniśmy zachować dużą ostrożność i decydować się na rzeczy bardziej klasyczne.

Teraz nasze zadanie jest o tyle prostsze, że pojawiło się mnóstwo sklepów specjalizujących się właśnie w sprzedaży upominków. Możemy więc nabyć w takim sklepie jakiś gadżet czy bibelot, który co prawda niczemu nie służy, ale będzie ciekawie wyglądał na komodzie, czy jakiś zabawny przedmiot, który chociaż wzbudzi radosny śmiech w momencie otwierania prezentu. Starajmy się jednak wyczuć poczucie humoru osoby, którą zamierzamy obdarować, bo nie ma nic gorszego niż posądzenie o brak wyczucia czy nawet wulgarność. Wybierajmy też prezenty dobre gatunkowo, bo lepiej dać wysmakowany drobiazg niż wielkie nic, które spowoduje tylko zakłopotanie u obdarowywanego.